در سالهای گذشته و با کشف جغجقه ای که متعلق به چهار هزار سال پیش بود تصور می شد که قدیمی ترین اسباب بازی جهان باشد که کشف شده است و بشر قبل از این تاریخ هیچگونه نشانه ای را بر ساخت از اسباب بازی از خو بجای نگذاشته بود اما اخیرا کاوشگران باستانشناسی ترکیه موفق به کشف یک ماشین اسباب بازی شده اند که متعلق به 5 هزار سال پیش است .

کشف اسباب بازی کهن و باستانی

کشف یک ماشین اسباب بازی بسیار قدیمی حقایق بیشتری را نسبت به زندگی اجداد بشر نمایان کرده است باستان‌شناسان یک «ماشین اسباب بازی» مربوط به ۵۰۰۰ سال پیش را طی یک عملیات حفاری در جنوب شرق ترکیه کشف کردند. دانشمندان از شباهت بسیار زیاد ماشین اسباب بازی کشف شده از 5 هزار سال پیش با ماشین های اسباب بازی کنونی شگفت زده شده اند.
قدیمی‌ترین ماشین اسباب بازی جهان

به گزارش دیلی میل، یک ارابه اسباب بازی مربوط به حدود 5000 سال پیش -- که باستان شناسان معتقدند قدیمی ترین ماشین اسباب بازی جهان است -- در ترکیه کشف شد. این اسباب بازی کوچک که از سفال ساخته شده است در عملیات حفاری در شهر باستانی «سوماتار» در جنوب شرق ترکیه کشف شد.در عملیات حفاری این شهر باستانی، تعدادی مقبره هم کشف شده که یکی از مقبره ها مربوط به کودکی بود که در داخل قبر وی این ماشین اسباب بازی هم قرار داشت. در کل 45 مقبره در این شهر باستانی کشف شد.

این عملیات حفاری بوسیله دانشجویان دانشگاه باستان شناسی «حران» انجام شد. گزارش‌ها حاکی از آن است که این ارابه سفالی قدیمی در آن زمان برای کودکان پادشاه ها و مقامات مهم ساخته می شده است.


در سال 2014 هم یک جغجغه در شهر «کولتپه» در استان قیصریه در ترکیه کشف شد که مربوط به 4000 سال قبل بود. پیش از کشف این ماشین اسباب بازی، این جغجغه قدیمی ترین اسباب بازی جهان شناخته می شد.